Akademia Skolimowska – spotkania edukacyjne
Pomysł spotkań formacyjnych dla młodych ludzi, dla których patriotyzm, wiara, Polska są – wbrew coraz silniej napierającej ówczesnej rzeczywistości – wartościami najważniejszymi, powstał w środowisku związanym z nagrodą imienia Jacka Maziarskiego na początku 2010 roku.

Katastrofa smoleńska sprawiła, że sprawy te na jakiś czas zeszły na drugi plan, ale też szybko pokazała, jak bardzo trzeba nam budowania i wzmacniania tych wartości, zwłaszcza w młodym pokoleniu i jak ważna jest każda inicjatywa powiększająca, używając określenia profesora Andrzeja Zybertowicza, archipelag polskości.

Spotkania w Skolimowie stały się drobną cząstką tego archipelagu. Od jesieni 2011 roku co miesiąc na weekendowych zjazdach kolejne grupy młodzieży słuchały wykładów i uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez najwybitniejsze postaci ze świata nauki, kultury, polityki, gospodarki i mediów.

Cykl zajęć dla każdej grupy obejmował najpierw jeden semestr, a później już cały rok akademicki, a także równolegle prowadzone całoroczne seminaria. Naszymi słuchaczami byli studenci i niedawni absolwenci różnych kierunków studiów – od prawa, historii i filologii przez socjologię, sztuki piękne i nauki polityczne po matematykę, medycynę, architekturę i obronność.

Przyjeżdżali z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Torunia, Wrocławia i Gdyni – w sumie przewinęło się przez Skolimów około stu pięćdziesięciu osób. Przez dwa lata działał też w Krakowie „Galicjas” – filia Akademii Skolimowskiej, którą stworzyli i prowadzili nasi słuchacze z pierwszego roku spotkań.

W trudnych latach 2011-2015 dom w podwarszawskim Skolimowie stał się dla nich wszystkich miejscem szczególnym.
„Tu samodzielnie poszukujemy prawdy o Polsce i Polakach – dawniej i dziś” – pisali po pierwszym roku spotkań.
„Udało się tu znowu rozbudzić marzenia i nadzieję na lepszą Polskę”,
„intelektualny bastion przed zniewoleniem”.
I jeszcze jeden cytat:
„Wierzymy, że izba z kominkiem poczeka na moment, w którym zasiądziemy w niej po to, aby zdać relację z pożytecznych misji i zobowiązań zrodzonych wśród tych ścian”.

Ten moment przyszedł. Po zmianach, jakie zaszły w Polsce w 2015 roku wielu naszych słuchaczy podjęło odpowiedzialną pracę, do której też w jakiś sposób przygotowywali się właśnie tutaj.

Niepowtarzalną atmosferę spotkań zawdzięczaliśmy naszym sponsorom i przyjaciołom: gospodarzom pięknego domu, dzięki którym Akademia Skolimowska mogła istnieć w takim kształcie – państwu Marii i Andrzejowi Sotkowskim; panu Jerzemu Wojdakowi, który przez pięć lat żywił nas i naszych gości oraz kilkunastoosobowej Radzie Programowo-Kuchennej, bez której tych pięciu wyjątkowych lat by po prostu nie było.
Anna Żukowska-Maziarska

Akademia Skolimowska to:
36 zjazdów, 174 spotkania, wykłady seminaria i warsztaty, 99 wykładowców, ponad 150 słuchaczy, wspólne kolędowania, spotkania sportowe, marsz w obronie wolności mediów i bal
Nasi przyjaciele i sponsorzy
Ks. Jacek Pleskaczyński, Teresa Bochwic, Robert Czarnecki, Izabella Galicka, Maciej Gontar, Stanisław Knaflewski, Jerzy Kowalski, Marek Kotecki, Anna i Jacek Krzywańscy, Joanna i Jacek Lejowie, Michał Łupiński, Maria i Andrzej Sotkowscy, Jerzy Wojdak, Jolanta i Tadeusz Żórańscy, Izabella i Witold Żórańscy
Rada Programowo-Kuchenna
Małgorzata Bojanowska i Włodzimierz Pomierny, Agnieszka Brzozowska, Agata Ciołek, Wiktor Ćwiklik, Izabella Galicka, Olga i Wiesław Johannowie, Grażyna i Andrzej Kościelny Anna i Jacek Krzywańscy, Eliza i Grzegorz Kutermankiewiczowie, Maryna Miklaszewska, Zbigniew Musiałek, Hanna i Zygmunt Simbierowiczowie, Ewa Strumiłło Jaxa-Chamiec, Ludwika Szymborska, Bożena i Michał Walewscy, Izabela i Witold Żórańscy, Jolanta i Tadeusz Żórańscy, Anna Żukowska-Maziarska